Archive for April, 2013

Special Recognition – Mifflin County HS History

| April 30, 2013 | 0 Comments

S  P  E  C  I  A  L     R  E  C  O  G  N  I  T  I  O  N  

2 0 1 2

Bill  Shafranich  was  voted  the  District  6 – AAA  Junior  High  Coach  of  the  Year.

 

2 0 1 3

 On  February  2nd,  Huskies  beat  Central  Mountain  to  become  the  first  school  based  within Mifflin  County  to  ever  win  a  District  6  duals  championship  and  advance  to  the  state  team duals.

On  February  23  at  the  District  6 – AAA  individual  championships,  the  Huskies  became  the  first  team  from  the  county  on  the  AAA  level  to  with  the  tournament  title.

When  Hayden  Hidlay,  Noah  Stewart  and  Brandon  Wilson  all  won  gold  medals,  they  became the  first – ever  trio  of  freshmen  to  win  district  titles  from  the  same  school  in  the  history  of  the  tournament  which  began  back  in  1938.

Head  coach  Kirby  Martin  was  voted  the  Class  AAA  Coach  of  the  Year.    Martin,  along with  his  staff  of  Dale  Searer,  Joe  Eckenroth,  Adam  Stout  and  student  teaching  volunteer coach  Kyle  Bove  were  voted  District  6 – AAA  Staff  of  the  Year.

Bill  Shafranich  was  again  voted  the  AAA  Junior  High  Coach  of  the  Year.    The  team compiled  a  24 – 1  dual  meet  record.    Later,  Bill  was  voted  the  State,  Class  AAA  Junior  High Coach  of  the  Year.

 

 

Four County Wrestlers Place at Ohio Tournament of Champions

| April 25, 2013 | 0 Comments

Four Mifflin County grapplers placed in the top eight of their respective divisions at the Ohio Valley Tournament of Champions last weekend.

Hunter Johnson (48) and Nic Allison (52) finished fifth in the Midget Division, while Andrew Wert (105) took fifth in the School Boy Division.

In the Elite Division, Joe Knarr, the District 6 Class AAA runner up and NW Regional fourth placer at 152 this past season, took seventh at 160 pounds.

 

Four Huskies on Mid-Penn All-Star Team; Powerade on Tap Next Season

| April 19, 2013 | 0 Comments

Four Mifflin County wrestlers were selected to the 2012-13 Mid-Penn Conference Commonwealth Division All-Star team.

Isaac Underhill was a first-team All-Star at 120 pounds, while Hayden Hidlay (113), Noah Stewart (126) and Caleb Rhodes (285) were picked for second-team honors.

Underhill led the Huskies with 34 wins this season and was fourth at the Northwest Regionals; Hidlay was a district champion and regional runnerup as a freshman, while Stewart was a district champion as a freshman.

In other news, it has been confirmed that Mifflin County will participate in the Powerade tournament next season. The Powerade is considered one of the top three high school tournaments in the county, along with the Ironman and the Beast of the East. To make room  for the Powerade event, the Huskies dropped the Conestoga Valley tournament.

This is a big step up in competition for coach Kirby Martin and the boys, but one that should pay big dividends come post-season time.

Another  pleasant  surprise,  it  was  mentioned  that  Bill Shafranich  was  voted  that  State  AAA Junior  High  Coach of  the  Year. Bill and the entire coaching staff deserve this award for the accomplishments the Husky junior high squad has achieved in the past two seasons.

Below are the 2012-13 Mid-Penn Commonwealth All-Stars:

 

                         MID PENN CONFERENCE WRESTLING
                                      DIVISION ALL STARS
                                              2012-2013
      COMMONWEALTH DIVISION – FIRST TEAM MEMBERS
WT. GR. NAME SCHOOL
106 10 Zach Elvin Central Dauphin
113 12 Tanner Shoap Chambersburg
120 10 Isaac Underhill Mifflin County
126 10 David Rump Chambersburg
132 10 Patrick Duggan Cumberland Valley
138 12 Tyson Dippery Central Dauphin
145 11 Ian Shannon Carlisle
152 11 TC Warner Cumberland Valley
160 11 Garrett Peppelman Central Dauphin
170 12 Colton Peppelman Central Dauphin
182 12 Terrence Parsons Central Dauphin
195 12 Dietrick Ferster Central Dauphin
220 11 Hasan Alic Carlisle
285 12 Mike Ferster Central Dauphin
      COMMONWEALTH DIVISION – SECOND TEAM MEMBERS
WT. GR. NAME SCHOOL
106 9 Collin Runshaw Chambersburg
113 9 Hayden Hidlay Mifflin County
120 9 Garrett Kyner Chambersburg
126 9 Noah Stewart Mifflin County
132 12 Zach Bentz Central Dauphin
138 11 Alex Wolfe Cumberland Valley
145 9 Felix Belga Cumberland Valley
152 12 Austin Rose Central Dauphin
160 11 Brandon Rudy Cumberland Valley
170 12 Austin Trephan Central Dauphin East
182 12 Matt Hoare Cumberland Valley
195 11 Lemar Isom Harrisburg
220 11 Andrew Brown Harrisburg
285 12 Caleb Rhodes Mifflin County
11 Quinn Paynter Carlisle

Milestone Dual Meets/Post Season Team Placings – Mifflin County HS

| April 19, 2013 | 0 Comments

 

T  E  A  M     P  L  A  C  I  N  G  S     I  N     P  O  S  T     S  E  A  S  O  N     T  O  U  R  N  A  M  E  N  T  S
TOTAL
WEIGHT
YEAR CLASSES DISTRICT  6 – AAA N.  W.  REGION      AAA STATE      AAA
2012 14 6th  of  10      129.5   points 9th  of  31      48   points 38th (tie)  of  116    14  points
2013 14 FIRST  of  9      198.5   points 4th  of  34      89   points 67th (tie)  of  110    4  points


Milestone Dual Meet Victories

First win in program’s history
(event was also program’s first)

Mifflin County 81, Lebanon (-1);
December 10, 2011 at Ephrata Duals

152: Hunter Walker (MC) won by forfeit.
160: Harry Lowber (MC) pinned Steven Giraldo, 3:35.
170: Brandon Michael (MC) won by forfeit.
182: Zach Peachey (MC) pinned Alex Cabinaw, 1:21.
195: Tre Carter (MC) pinned Austin Kirkwood, :22.
220: Tyson Searer (MC) pinned Jorge Ocasio, :39.
285: Kyle Kahley (MC) decisioned Pablo Barrasco, 5 – 2.
106: Isaac Underhill (MC) won by forfeit.
113: Jordan Hebert (MC) won by forfeit.
120: Timmy Pearce (MC) pinned David Delrio, 1:27.
126: Lucas Besch (MC) pinned Kyle Clark, :32.
132: Mason Grove (MC) pinned Damien Mestizo, :31.
138: Luke Bender (MC) won by forfeit.
145: Joe Knarr (MC) won by forfeit.

Championship Finals of District 6 – AAA Duals
(the first school based in Mifflin County to win this event)

Mifflin County 31, Central Mountain 26
February 2, 2013 at Tyrone High School

138: Kevin Bair (MC) pinned Cole Hanley, 5:44.
145: Jake Watt (CM) decisioned Carter Saxton, 8 – 2.
152: Chad Reese (MC) decisioned Joe Knarr, 7 – 1.
160: Gavin Caprio (CM) major decision Darion Pierce, 13 – 4.
170: Devin Stacey (CM) major decision Keith Corson, 16 – 5.
182: Loc Long (CM) pinned Jake Lilley, 3:39.
195: Blaze Buckwalter (CM) decisioned Tre Carter, 7 – 2.
220: Cameron Porter (CM) decisioned Kyle Kahley, 2 – 1.
285: Caleb Rhodes (CM) decisioned Bryce Hanley, 5 – 2.
106: Daulton Wilson (MC) decisioned Ryan Moore, 4 – 1.
113: Hayden Hidlay (MC) pinned Chris Confer, :14.
120: Isaac Underhill (MC) decisioned Keanan Bottorf, 5 – 1.
126: Noah Stewart (MC) tech fall Chase Andrus, 5:53 (15 – 0).
132: Lucas Besch (MC) tech fall Sam Watkins, 4:40 (17 – 0).

Post Season Place Winners – Mifflin County HS

| April 18, 2013 | 0 Comments
         D I S T R I C T       T O U R N A M E N T       P L A C E       W I N N E R S
YEAR CHAMPIONS    (CLASS) WEIGHT YEAR RUNNERS – UP    (CLASS) WEIGHT
2012 Tyson  Searer   (Sr.) 220 2012 Brandon  Michael   (Sr.) 160
2013 Hayden  Hidlay   (Fr.) 113 2013 Isaac  Underhill   (So.) 120
Noah  Stewart   (Fr.) 126 Lucas  Besch   (Sr.) 132
Brandon  Wilson   (Fr.) 145 Joe  Knarr   (Sr.) 152
YEAR THIRD  PLACE    (CLASS) WEIGHT YEAR FOURTH  PLACE    (CLASS) WEIGHT
2012 Lucas  Besch   (Jr.) 126 2012 Joe  Knarr   (Jr.) 145
Harry  Lowber   (Sr.) 170 2013 Drew  Hannon   (Jr.) 195
2013 Kevin  Bair   (Sr.) 138 Kyle  Kahley   (Jr.) 220
Caleb  Rhodes   (Sr.) 285
YEAR FIFTH  PLACE    (CLASS) WEIGHT YEAR SIXTH  PLACE    (CLASS) WEIGHT
2012 Kevin  Bair   (Jr.) 138 2012 Isaac  Underhill   (Fr.) 106
Mark  Hess   (*Jr.) 152 Timmy  Pearce   (So.) 120
2013 Daulton  Wilson   (So.) 106 Luke  Bender   (Jr.) 132
Keith  Corson   (So.) 170 Zach  Peachey   (Sr.) 182
Kyle  Kahley   (So.) 285
2013 Darion  Pierce   (Jr.) 160
Top  four  placers  qualify  for  regionals
R E G I O N A L      T O U R N A M E N T      P L A C E      W I N N E R S
YEAR CHAMPIONS    (CLASS) WEIGHT YEAR RUNNERS – UP    (CLASS) WEIGHT
2012 Tyson  Searer   (Sr.) 220 2013 Hayden  Hidlay   (Fr.) 113
YEAR THIRD  PLACE    (CLASS) WEIGHT YEAR FOURTH  PLACE    (CLASS) WEIGHT
2012 Lucas  Besch   (Jr.) 126 2013 Isaac  Underhill   (So.) 120
2013 Kyle  Kahley   (Jr.) 220 Lucas  Besch   (Sr.) 132
Brandon  Wilson   (Fr.) 145
Joe  Knarr   (Sr.) 152
Top  three  placers  qualify  for  states.
          S T A T E       T O U R N A M E N T       P L A C E       W I N N E R S
YEAR CHAMPIONS    (CLASS) WEIGHT YEAR RUNNERS – UP    (CLASS) WEIGHT
YEAR THIRD  PLACE    (CLASS) WEIGHT YEAR FOURTH  PLACE    (CLASS) WEIGHT
2012 Tyson  Searer   (Sr.) 220
YEAR SEVENTH  PLACE     (CLASS) WEIGHT YEAR EIGHTH  PLACE     (CLASS) WEIGHT