Complete Mifflin County Results From Ultimate Warrior

| January 29, 2017 | 0 Comments

Derek Burk (Mifflin County Hs) – (2-2, DNP)
Derek Burk (Mifflin County Hs) over Evan Grech (Brockway Area Hs) (MD 10-2)
Jacob Powers (Saint Josephs Catholic Academy) over Derek Burk (Mifflin County Hs) (MD 8-0)
Derek Burk (Mifflin County Hs) over Hudson Pase (West Branch Hs) (MD 9-1)
Dominic Vadala (Hickory Hs) over Derek Burk (Mifflin County Hs) (Dec 4-0)

Christian Fisher (Mifflin County Hs) – (3-2, 4th)
Christian Fisher (Mifflin County Hs) over Saul Blankenhorn (Blue Mountain Hs) (TF 19-2 2:30)
Christian Fisher (Mifflin County Hs) over Chase Chapman (Philipsburg Osceola Area Hs) (TF 18-1 0:00)
Anthony Glasl (Brockway Area Hs) over Christian Fisher (Mifflin County Hs) (Dec 10-7)
Christian Fisher (Mifflin County Hs) over Ethan Kauffman (Saint Josephs Catholic Academy) (Dec 3-0)
3rd Place Match – James Gulla (Hickory Hs) over Christian Fisher (Mifflin County Hs) (Dec 2-1)

Austin Haubrick (Mifflin County Hs) – (4-2, 4th)
Austin Haubrick (Mifflin County Hs) over Caleb Kitko (Moshannon Valley Hs) (Dec 4-3)
Luke McGonigal (Clearfield Area Hs) over Austin Haubrick (Mifflin County Hs) (Fall 2:07)
Austin Haubrick (Mifflin County Hs) over Josh Roberti (Wilson Area Hs) (Fall 2:10)
Austin Haubrick (Mifflin County Hs) over Cameron Green (Dallastown Area Hs) (Dec 4-2)
Austin Haubrick (Mifflin County Hs) over Nick Nye (Blue Mountain Hs) (Dec 8-4)
3rd Place Match – Brad Smith (Marion Center Area Hs) over Austin Haubrick (Mifflin County Hs) (Dec 3-0)

Trent Hidlay (Mifflin County Hs) – (4-0, 1st)
Trent Hidlay (Mifflin County Hs) over Robert Briggs (Ridgway Area Hs) (Fall 2:38)
Trent Hidlay (Mifflin County Hs) over Dylan Bisel (Bald Eagle Area Hs) (Fall 2:30)
Trent Hidlay (Mifflin County Hs) over Carmen Gett (Marion Center Area Hs) (Fall 2:34)
1st Place Match – Trent Hidlay (Mifflin County Hs) over Britton Simington (Altoona Area Hs) (TF 22-7 0:00)

Kaden Knouse (Mifflin County Hs) – (0-2, DNP)
Tyler Lingafelt (Richland Hs) over Kaden Knouse (Mifflin County Hs) (Dec 10-7)
Michael Stewart (Marion Center Area Hs) over Kaden Knouse (Mifflin County Hs) (Dec 12-7)

Scout Kyper (Mifflin County Hs) – (4-2, 5th)
Scout Kyper (Mifflin County Hs) over Lamar Shepard (Hickory Hs) (Dec 7-0)
Cole Forrester (Shippensburg Area Hs) over Scout Kyper (Mifflin County Hs) (Fall 2:14)
Scout Kyper (Mifflin County Hs) over Matt Ross (Dallastown Area Hs) (MD 13-2)
Scout Kyper (Mifflin County Hs) over Clayton Stewart (Moshannon Valley Hs) (Dec 3-2)
Jerry Moore (Blairsville Hs) over Scout Kyper (Mifflin County Hs) (Dec 3-1)
5th Place Match – Scout Kyper (Mifflin County Hs) over Seth Johnson (Towanda Area Hs) (Dec 7-2)

Noah Myers (Mifflin County Hs) – (4-1, 3rd)
Noah Myers (Mifflin County Hs) over Jamal Hicks (Tyrone Area Hs) (MD 15-3)
Noah Myers (Mifflin County Hs) over Matt Johnson (Philipsburg Osceola Area Hs) (Dec 5-2)
Josh Mason (Blue Mountain Hs) over Noah Myers (Mifflin County Hs) (SV-1 (Fall) 7:45)
Noah Myers (Mifflin County Hs) over Bryce Barclay (Ridgway Area Hs) (Dec 10-3)
3rd Place Match – Noah Myers (Mifflin County Hs) over Dalton Daugherty (Dallastown Area Hs) (Dec 1-0)

John Retherford (Mifflin County Hs) – (3-2, DNP)
John Retherford (Mifflin County Hs) over Brian Gunter (Tyrone Area Hs) (Dec 6-1)
Evan Courts (Saint Josephs Catholic Academy) over John Retherford (Mifflin County Hs) (TF 16-0 0:00)
John Retherford (Mifflin County Hs) over Tristan Beauseigneur (Philipsburg Osceola Area Hs) (Fall 4:39)
Jarrett Bezilla (West Branch Hs) over John Retherford (Mifflin County Hs) (Fall 2:57)
John Retherford (Mifflin County Hs) over Malaki Harper (Bellwood Antis Hs) (Fall 3:11)

Brian Smink (Mifflin County Hs) – (0-2, DNP)
Zavery Lesher (Wilson Area Hs) over Brian Smink (Mifflin County Hs) (Fall 1:39)
Tyler Watts (Johnsonburg Area Hs) over Brian Smink (Mifflin County Hs) (Fall 2:24)

Drayson Sullivan (Mifflin County Hs) – (0-2, DNP)
Ian Klinger (Philipsburg Osceola Area Hs) over Drayson Sullivan (Mifflin County Hs) (Fall 5:30)
Trenton Whaley (Bellwood Antis Hs) over Drayson Sullivan (Mifflin County Hs) (Dec 7-5)

Joey Taptich (Mifflin County Hs) – (4-2, 4th)
Joey Taptich (Mifflin County Hs) over Carter MacDonald (Dallastown Area Hs) (MD 11-0)
Tyler Denochick (West Branch Hs) over Joey Taptich (Mifflin County Hs) (Fall 0:30)
Joey Taptich (Mifflin County Hs) over Bailey Kudlawiec (Bellwood Antis Hs) (Fall 0:39)
Joey Taptich (Mifflin County Hs) over Dylan Ramsey (Shippensburg Area Hs) (Dec 2-1)
Joey Taptich (Mifflin County Hs) over Joe Ball (Moshannon Valley Hs) (Dec 8-1)
3rd Place Match – Daniel Yetsick (Ambridge Area Hs) over Joey Taptich (Mifflin County Hs) (Dec 4-0)

Hunter Wagner (Mifflin County Hs) – (1-2, DNP)
Riley Miller (United Hs) over Hunter Wagner (Mifflin County Hs) (Fall 0:33)
Hunter Wagner (Mifflin County Hs) over Kevin Croley (Blue Mountain Hs) (Dec 3-2)
Hunter Hockenberry (Bald Eagle Area Hs) over Hunter Wagner (Mifflin County Hs) (Fall 1:35)

Logan Wise (Mifflin County Hs) – (5-2, 7th)
Logan Wise (Mifflin County Hs) over Brandon Ixtepan (Tyrone Area Hs) (Fall 3:06)
Garrett Rigg (Bald Eagle Area Hs) over Logan Wise (Mifflin County Hs) (Dec 5-1)
Logan Wise (Mifflin County Hs) over David Duell (Oswayo Valley Hs) (Fall 0:44)
Logan Wise (Mifflin County Hs) over Anthony Micci (Wilson Area Hs) (Dec 9-3)
Logan Wise (Mifflin County Hs) over Brandon Miller (Hickory Hs) (For.)
Dylan Confer (West Branch Hs) over Logan Wise (Mifflin County Hs) (Fall 2:35)
7th Place Match – Logan Wise (Mifflin County Hs) over David Knolles (Towanda Area Hs) (Dec 9-4)

Category: High School Wrestling

Leave a Reply