Mifflin County Results from KOM

| December 16, 2012 | 0 Comments

Mifflin County finished the King of the Mountain Tournament with 68 points, good enough for 19th place.

The Huskies had two place-winners at the event. Leading the way was Hayden Hidlay, who had an impressive second-place finish at 113, and a seventh from Isaac Underhill at 120.

Hidlay, the 1oth seed, defeated second-seeded and state AA runner-up Korbin Myers of Bermudian Springs in the quarterfinals by a 6-3 score. The freshman followed up with a fall over third-seeded Ryan Bennett of Ohio.

Hidlay lost a heart-breaking 4-3 sudden victory loss to defending state champ Ethan Lizak of Parkland in the finals.

Bethlehem Catholic won the team title with two champs and 177.5 points.

Championship First Round
106 14 Daulton Wilson (Mifflin County) DEC #10-Brady Mentzer (Biglerville) D 6-4
113 76 #10-Hayden Hidlay (Mifflin County) WBF Derek Ciavarro (North Hunterdon) F 2:54
120 127 #9-Isaac Underhill (Mifflin County) WBF Roman Orange (Penn Trafford) F 0:24
126 190 #8-Noah Stewart (Mifflin County) DEC Matt Moncourtois (North Hunterdon) D 3-2
132 253 #5-Lucas Besch (Mifflin County) WBF Blake Carl (Line Mountain) F 1:41
145 382 Brandon Wilson (Mifflin County) WBF Justin Schwartz (Stroudsburg) F 1:47
152 446 Gregg Harvey (Boyertown) DEC #6-Joe Knarr (Mifflin County) D 8-4
160 497 #1-TC Warner (Cumberland Valley) WBF Darion Pierce (Mifflin County) F 0:23
170 560 Austin Moffett (Reynolds) WBF Keith Corson (Mifflin County) F 3:04
182 625 #5-Shane Marshall (DuBois) WBF Jake Lilley (Mifflin County) F 2:28
195 696 #10-Chris Laird (General McLane) WBF Tre Carter (Mifflin County) F 1:12
285 820 Kyle Kahley (Mifflin County) DEC #10-Ben Carrillo (Redbank Valley) D 5-1

Championship Second Round
106 23 Daulton Wilson (Mifflin County) WBF Dom Zona (Penn Trafford) F 1:59
113 85 #10-Hayden Hidlay (Mifflin County) WBF #7-Derek Wilson (South Western) F 3:28
120 142 #9-Isaac Underhill (Mifflin County) DEC #8-Derek Bowser (Kittanning) D 6-4;SV1
126 204 #8-Noah Stewart (Mifflin County) DEC #9-Shane Jones (Stroudsburg) D 4-2;SV1
132 267 #5-Lucas Besch (Mifflin County) DEC #12-Cole Hanley (Central Mountain) D 3-1
138 332 #11-Jake Shaffer (Greater Latrobe) WBF Kevin Bair (Mifflin County) F 1:05
145 393 #3-Seth Lansberry (Line Mountain) WBTF Brandon Wilson (Mifflin County) T 15-0; 4:44
285 829 Tyler Mears (Greater Latrobe) DEC Kyle Kahley (Mifflin County) D 3-1

Wrestleback First Round
152 471 #6-Joe Knarr (Mifflin County) WBF Curtis Welch (Jersey Shore) F 4:42
160 528 Connor Murphy (Boiling Springs) DEC Darion Pierce (Mifflin County) D 4-1
170 590 Taylor Foster (Juniata) DEC Keith Corson (Mifflin County) D 9-5
182 654 Tyler Hershey (Juniata) DEC Jake Lilley (Mifflin County) M 11-0
195 720 Tre Carter (Mifflin County) DEC Denton Zeronas (Reynolds) D 7-6

Wrestleback Second Round
138 352 Luke Gallo (Redbank Valley) WBF Kevin Bair (Mifflin County) F M FOR
145 415 Brandon Wilson (Mifflin County) DEC Colton Showers (Mifflinburg) M 11-2
152 479 #6-Joe Knarr (Mifflin County) DEC #5-Mike Marano (Parkland) D 3-0
195 728 #8-Michael Brett (Bedford) WBF Tre Carter (Mifflin County) F 1:50
285 847 #8-Nate Conit (Fort LeBeouf) DEC Kyle Kahley (Mifflin County) D 1-0

Championship Quarter-Finals
106 28 #2-Jonathan Gabriel (Bedford) WBTF Daulton Wilson (Mifflin County) T 15-0; 2:35
113 90 #10-Hayden Hidlay (Mifflin County) DEC #2-Korbin Myers (Boiling Springs) D 6-3
120 149 #1-Darian Cruz (Bethlehem Catholic) WBF #9-Isaac Underhill (Mifflin County) F 1:28
126 211 #1-Will Koll (Lansing) WBF #8-Noah Stewart (Mifflin County) F 0:48
132 274 #4-Nick Gibson (Erie McDowell) DEC #5-Lucas Besch (Mifflin County) D 11-4

Wrestleback Third Round
145 421 Mike Ciavarro (North Hunterdon) DEC Brandon Wilson (Mifflin County) D 7-4
152 484 #6-Joe Knarr (Mifflin County) DEC Keshon Truitt (Redbank Valley) M 14-4

Wrestleback Fourth Round
106 54 #3-Shae Bloom (DuBois) WBTF Daulton Wilson (Mifflin County) T 15-0; 3:00
120 177 #9-Isaac Underhill (Mifflin County) WBF Cooper Wagner (Mifflinburg) F 1:43
126 239 Corey Zinsmeister (Philipsburg) DEC #8-Noah Stewart (Mifflin County) M 12-2
132 300 #10-Alex Wolfe (Cumberland Valley) DEC #5-Lucas Besch (Mifflin County) M 8-0
152 488 #10-Jake Jakobsen (Stroudsburg) DEC #6-Joe Knarr (Mifflin County) D 5-1

Championship Semi-Finals
113 92 #10-Hayden Hidlay (Mifflin County) WBF #3-Ryan Bennett (Cuyahoga Valley Christian Acad) F 3:29

Wrestleback Quarter-Finals
120 180 #5-Tyler Kuzma (Fort LeBeouf) DEC #9-Isaac Underhill (Mifflin County) D 3-2

Finals – First Place
113 93 #1-Ethan Lizak (Parkland) DEC #10-Hayden Hidlay (Mifflin County) D 4-3;SV1

Finals – Seventh Place
120 186 #9-Isaac Underhill (Mifflin County) DEC Steve Friedman (Philipsburg) D 7-1

Category: High School Wrestling

Leave a Reply